Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

20- 113 Felak

  • Burada “Felak” çatlamak anlamındaki kelimenin “Fatr” yarmak kelimesine benzer esrarlı bir durum var. Ama bu çatlayış /yarılış arasında önemli detay bilgiler vardır.

    Fatr kelimesi daha çok bir etki ile yarılma eylemini aktarırken, Felk mastarından sıfat-ı müşebbehe yani edilgen ve devamlılık arz eden durum ifade edilir. Buna göre söz konusu çatlak tohumun çatlayıp pörtleyerek başlayıp genişleyen bir varlık belirtilir.
    Felak kelimesi ise çatlayıp pörtleyerek başlayan bir varlık ve onu başlatan Rab’den bahsediliyor. Benzetme, evrenin başlangıcının gerçek oluş şeklini anlatıyor. Bu, modern bilimin hayallerinin ötesinde bir başlangıçtır. Aynı zamanda modern bilimin teorilerindeki mantık hatalarını da içermiyor. Evrenin tüm enerjisini başlangıçtaki bir noktaya doldurmak hiçte bilimsel değildir. Bİg bang diye adlandırılan başlangıçtaki çok yüksek sıcaklık değerleri mantık dışıdır.

    Ğasik kelimesinin şiddetli soğukluk anlamı, atomun içindeki boşluğu tam izah ediyor. Enerji denizi içindeki boşluk, enerji olmayan alan anlamına gelir. İçinde hiç enerji olmayan bu alan için mutlak sıfır yani eksi 272 kelvin derece konuşulur. Atomların içindeki şiddetli soğukluk yani boşluğa etraftan karanlık enerji denizinden akın ederek dolacak ısı yani enerji için de aynı ğassak / ğasıgın kelimesinin akarak dolmak anlamı olması hayranlık uyandırıyor. Atomların dış yapısı için Gece denilmektedir. Burada şer kelimesi ile yapılan açıklamalar, kontrol edilemeyen enerji akımlarının durumunu izah içindir. Suya daldırılan boş bir bardağa su dolmasının engellenememesi benzer anlamda şer kelimesi ile izah edilmektedir.

Felak-1: قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ

Kul : Deki
euzu : sığınırım
bi rabbil : rabbine
felak : yarıp ayıran
De ki: “Yarıp ayıran rabbime sığınırım”
Yaratma eylemi bütünü yarmaya deniyor. yarılma ile oluşan aralıklar varlık olarak anılıyor ve "İns" adı veriliyor.

Felak-2: مِن شَرِّ مَا خَلَقَ

Min şerri : şerrinden
ma halak: halg ettiklerinin
Yarattıklarının şerrinden.

Felak-3: وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ

Ve min şerri : şerrinden
gasikın : karanlık
iza : ki o
vekab : güneşi batmış
Güneşi batmış/olmayan karanlığın şerrinden
Atomun içi boş/enerjisiz olduğu için karanlık olarak ifade ediliyor. Her atomun koni tabanında çekim etkisi oluşuyor, bu çekim sayesinde atomun içi dolabilir.

Felak-4: وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ

Ve min şerrin : şerrinden
neffasati : üfleyen
fi-l ukadi : kubbe
kubbeye üfleyenlerin şerrinden
Atomların koni tabanlarında tıpkı dondurma külahındaki yarım küre gibi çekim alanı oluşuyor, bu atomun üzerinde bir kubbeyi andırır. Atomların içinden dışarıya doğru bir akım oluşuyorsa bu hayır değil şerdir.

Felak-5: وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

Ve min şerri : şerrinden
hasidin: kıskancın
iza: eğer
hased: kıskanması
Kıskançların kıskançlıklarının şerrinden.