Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

13- 103 Asr

  • İnsan atomunun sürekli zararda olması durumu açıklanıyor. Devinimi için gereken enerjiyi kendi bedeninden temin eden insan atomu, sürekli azalmaktadır.
    Eğer enerji takviyesi olmazsa, atom dediğimiz mekanizma küçülmek durumundadır. Tabiatıyla beden sermayesini tüketmek bir zarardır.

    Biz, maddenin ezelden beri var olduğunu ve baki kalacağını sanıyoruz. Bilim adamları, senaristler, felsefeceler hep başka gezegenlerde yaşamı kurguluyor, dünyadaki olası nihai son için kaçış planlıyorlar. Yaratıcı, kıyametin atomlar için kopacağını bildiriyor. Başarabilinse dahi kaçış için inşa edilecek uzay gemisinin yapı malzemelerinin atomları dünyadan temin edildiği sürece, evrenin diğer ucuna bile gitmeyi başarsanız dünya ile aynı anda nihai sona yakalanırsınız.

Asr-1: وَالْعَصْرِ

Vel asr : Çağ!

Asr-2: إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

İnnel insane le fi husr : insan, zarardadır.
Atom, içindeki ruhla birlikte "İnsan" diye anılıyor. Ve ruh bir tükeniş yaşıyor. Atomun içindeki ruh tıpkı bir kum saati gibi akıyor ve azalıyor. Akış devam ettiği müddetçe benlik yaşadığını hissediyor. Ruhun azalması, sermayenin bitişidir, zarardır.

Asr-3: إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

İllallezine amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr
Güvende (bir element içinde) olanlar, iyi işler yapanlar, sabredenler hariç