Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

28/95 Tin

 • incire ve zeytine
  Tur-i Sina'ya,
  emin beldeye…
  Sayılan kelimelere dikkat ediniz; İncir, Zeytin, dağ ve şehir.
  Birbiri ile alakasız duran bu dört şey tek bir bütünün parçaları olabilir mi? Bu dört öğeyle işari anlamda elementin yapısı anlatılmaktadı. Geçmişte yapılan tüm tefsirlerde incir ve zeytin ismi bilinen anlamları ile tercüme edilmiş lakin bu ağaçların nerede yetiştiği belli edilmeyişi yanı sıra cümlede anılan emin belde yüzünden, Akdeniz ve Suriye de vilâyet arayışına giren müfessirler Sina dağı ve Mekke de karar kılmışlardır. Hatta Mekki olmadığı halde Tin bölümü için Mekki'dir demişlerdir. Yanı sıra Tur kelimesinin ağaç anlamını da atlamışlardır. Sonuçta bir ağaca benzer varlık hakkında benzetmeler ile tarif yapan ilahi cümlelerde asıl bildirilen şey, zeytin gibi yeşil/siyah taneler, incir gibi çok taneli düzenli yapıyla birlikte düşünüldüğünde ortaya elementi tanımlayan muhtelit yapılı bir örnek çıkıyor.

  İzafi şeyler ve tarih bilgileri üzerine yemin edilemez. Böylesi yeminler varlık üzerine yapılır. Biz İnsanoğlu olarak İnsan gözü veya herhangi bir teknolojik aygıt yardımı ile atomları göreme-yiz. Bilim adamlarının ve bizim burada yaptığımız resimlemeler hayalidir. Gayba inanmamız için Allah bize yemin kasem ediyor. Bilmeden anlamadan iman olmuyor. Kısaca atomları bilmeden kendimizin Müslüman olduğumuzu ancak var sayabiliriz. Ve bu emin beldeye...

  Periyodik cetvelin tamamını üç hidrojen oluşturuyor. Bu tablonun ilk sırasında hidrojen bir element olarak yer almamalı-dır. Element içindeki her bir hidrojen anılırken “Zeytin” tanesi benzetmesi ile mükemmel tanım yapılıyor. Hem çekirdekli yapısı, hem zeytinin atomların rengine bürünmesi hidrojeni en iyi anlatın seçim oluyor. mesela yeşil zeytin, Lam atomları ifade edilebilir.

  Tam dolu orbitaller sayesinde atom sayısı en çok olan element ortaya çıkar. Kur’an kitabı, elementleri oluşturan yapının tamamına birden “Tin” demektedir. Haricinde bu anlatımların incir ağacı ile ne alakası olabilir?

tin 1: وَالْيَوْمِ الْمَوْعُودِ وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ

Vet tîni: - vez zeytuni: -
İncir ve zeytin (İncir elementler tablosundaki tüm elementleri kapsayan orbitalları full dolu element iken zeytin, hidrojen atomunu ifade ediyor.)

tin 2: وَطُورِ سِينِينَ

Ve tûri : dağ- sînîn:sina -
Element (atom sayısı 57 ye kadar) üçgen şekilli sina yarım adasına ve üç boyutuyla da dağa benzetilebilir.)

tin 3: وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ

Ve hâzâl: orası - beledil emîn: emin beldedir-
Element içindeki atomlar, olabilecek en emin beldede bulunuyorlar. Onlar için en büyük tehdit, savunmasız tek başlarına ve aç kalmalarıdır.

tin 4: لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ

Lekad : - halaknâl : oluşturduk - insâne: insanı - fî ahseni takvîm: bir süreç içinde -
İnsan atomu belli süreçler alan aşamalar sonrasında halg edildi. (Bunun ilk altı günü parçacık temelli atomun kendisi iken içerisine ruhların konulması ile tamamlanıyor.)

tin 5: ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ

Summe : sonra - radednâhu: değişim - esfele : aşağıya düşüş - sâfilîn: mızrak gibi -
Sonra bir değişim yaşatarak aşağısını düşürerek mızrak gibi yaptık.

tin 6: إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ

İllâllezîne: erkeksi yapısıyla - âmenû ve amilûs sâlihâti: iman edip salih amel işleyenler - fe lehum ecrun: ödül - gayru memnûn: memnun edilmeleri -
Oluşturulan erkeksi yapısıyla/uzantısıyla iyi işler yapanlar için memnun kalacakları ödül vardır.

tin 7: فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ

Fe mâ yukezzibuke: yalanlamak - ba’du: kişinin - bid dîn: dininde -
kişinin dininde olmasına rağmen uzaktan yalanladı.

tin 8: أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

E leysallâhu: Allah değil mi? - bi ahkemil: kuralları koyan - hâkimîn: hüküm veren -
Kuralları koyan, hüküm veren Allah değil mi?