Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

17/107 Maun

 • Dini yalanlayanı gördün mü?...

  Hiçbir atom dini yalanlayamıyor. Çünkü kendi dönüş hareketi onun dinidir. Dini olmayan atomun kendi varlığı da olmayacak demektir. Dİğer anlamıyla din, varlığın ta kendisidir.
  Din atomların kendi eksenleri etrafındaki dönüşüdür. Din, fiziksel bir eylemdir.

  İslam kelimesinin anlamı ise "teslim olmuş" demektir. İslam, bir din veya bir oluşum veyahut kurum değildir. İslam kavramı, kurum gibi tanıtılıyor.

  Müslüman tanımını örnekle açıklamanın faydası olacaktır; Savaşta düşman eline geçmiş kişi için esir denilir. Esaret altındaki İnsanların her birisi münferiden esirdir. Esirler, esaret adlı bir oluşumun üyesi değillerdir. Esaretleri, hürriyetlerine kavuşmaları ile son bulur. Allah’ın kudretine teslim olmuş her İnsan atomu için ferden Müslüman denir. İnsan atomu diyoruzçünkü İnsan atomu: İçinde ruh barınan "ins" atomuna deniyor, Kur'an kitabı öyle diyor.

  İns içindeki ruhun ham maddesini ise enerji yani "cinn" olarak tanımlıyor. İns ve cinn birlikteliği "İnsan atomu"nu meydana getiriyor.

  Müslüman / Teslim olabilmek için Allah'ın kudretine vakıf olmak gerekir. Bu ancak atomları/ayetleri bilmekle mümkündür. Hani elinde silah görmediğimiz birisine teslim olmayız ya, işte Allah’ın kudretini görmemiz şarttır. Bazıları “Efendim atomları anlamasam bile benim inancım tam” demekteler. Emin olunuz gücü görmeden teslim olduğunu söylemek, kuru laftan ibarettir.

  Bu pasajda ilaveten atomların beslenmesindeki istisnalar anlatılıyor. Akıl, her atomun münferiden sahip olduğu özellik olmasına karşın zeka ancak atomların birbiriyle alışverişiyle mümkün olabiliyor. Sanal zeka üzerine yapılan çalışmalar, CPU (merkezi işlem ünetesi) mantığıyla mümkün olamıyor. Zeka, ancak çoklu akıl ile sağlanabilir.

  Pasif duruş yani öğrenmeden duruş düşünceye de ket vuruyor, tabiatıyla öğrenmeden, okumadan zayi edilen günler geçiren insan atomlarının durumu Kur'an kitabında "vahim" olarak tanımlıyor.
  Beynimizde sayıları trilyon mesabesinde insan atomu var. Cahil insanların beynindeki hareketsiz duran atomların durumu "Musallada duruş" olarak tanımlanmış.

maun 1 : أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ

E raeytellezî : düşünme- yukezzibu : yalan söylemek- bid dîn : din ile
Din ile yalan söyleyenleri düşünün.

maun 2 : فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ

Fe zâlike : o - ellezî : hangi- yedu’ul yetîm : yetim bırakılan
o kimleri terk etti ki.

maun 3 : وَلَا يَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ

Ve lâ : ve hayır- yahuddu : çağrı- alâ : azerine- taâmil : gıda- miskîn : hareketsiz
Miskinler gıda için çağrılmazlar.

maun 4 : فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ

Fe veylun : vay haline/yazık- li el musallîn : musalla (da yatmak) için
Musalla için hareketsiz duranın vay haline (Dünyadaki musallayı anlatmıyor, atomların içindeki ruh hareketsiz durduğundaki durum, onlar hareket halindeler. iş ve bilgi üretmek ve düşünme eylemi için hareket lazım; Durmak, işe yaramamak demek. Allah başka bir yerde ise "duanız/işiniz olmazsa neye yararsınız!" diyor.)

maun 5 : الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ

Ellezîne : kimin- hum : onlar - an : yaklaşık - salâtihim : destek- sâhûn : ihmalkar
Onlar ki, desteklerini ihmal edenlerdir.

maun 6 : الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ

Ellezîne hum - yurâûn arasında görülme
Onlar ki arada görünerek

maun 7 : وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ

Ve yemneûnel : - nedir- ûn : yardım
yardımlara engel olurlar.