Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

13/103 Asr

 • Evrenin işleyişindeki önemli periyot "Çağ" olarak nitelendiriliyor.

  İnsanoğlunun müşahede etme şansı olmayan gaybi olaylardan olan yeni çağ, evrenin ikinci yarı dönemini yani öğleden sonrası hakkındadır.

  Fecr, Leyl ve Sabah vakitlerinde olduğu gibi "Asr" vakti evren ile ilgilidir.

  Muhakkak ki İnsan, zarardadır...
  Enerji takviyesi olmadığında kendi bedenini tükeden atom dediğimiz mekanizma küçülmek durumundadır. Tabiatıyla beden sermayesini tüketmek bir zarardır.

  Varlık hakkında kafa yoran sayısız İnsan, maddenin ezelden beri var olduğunu ve baki kalacağını sanıyor. Bilim adamları, senaristler, felsefeceler hep başka gezegenlerde yaşamı kurguluyor, dünyadaki olası nihai son için kaçış planlıyorlar. Yaratıcı, kıyametin atomlar için kopacağını bildiriyor. Başarabilinse dahi kaçış için inşa edilecek uzay gemisinin yapı malzemelerinin atomları dünyadan temin edildiği sürece, evrenin diğer ucuna bile gitmeyi başarsanız dünya ile aynı anda nihai sona yakalanırsınız.

asrr 1: وَالْعَصْرِ

Vel asr
Çağ!

asrr 2: إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

İnnel insâne le fî husr
insan, zarardadır.
Atomun içindeki ruha "İnsan" deniliyor. ve bir tükeniş yaşıyor. Atomun içindeki ruh tıpkı bir kum saatine benzemektedir. Benlik, akışın hissedilmesinden ibarettir. Bir enerji olan ruh yaşarken kendini tüketmektedir.

asrr 3: إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

İllâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabr
İnananlar, iyi işler yapanlar, hak için sabrı tavsiye edenler hariç