Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
--

114- 110 Nasr

Nasr 1: إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ

İza cae nasrullahi vel fethu : Eğer Allah’ın yardımı gelirse, zafer/açılır.
Açılış anlamı teknik anlamda yapmamız gereken yorum için uygun duruyor. Çünkü, açılan yoldur! Ruhlar kendisine yol açamazlar. Ruhlar, ins atomları olmaksızın hareket edemez, fiziki iş yapamazlar. Fizik aleme açılan yol, ins atomları içine girmekle mümkündür. Atoma giriş yoru ve oradaki açıklığı yalnız ve yalnız Allah temin ediyor.

Nasr 2: وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا

Ve raeyten : gördüm ki
nase yedhulune : insanlar giriyorlar
fi dinillahi : Allahın dini içine Bir fikre katılmak anlamında olmayıp bilakis fiziksel bir girişten girişten bahsediyor. Allah'ın dini, yani hakk/sağ sağa dönen olmak. İşte sağa dönen atomların içine ancak sağa dönen raculler girebiliyor. Evrende yaratılan tüm atomların yarısı sağa dier yarısı sola denmektedir. Eğer sola dönen atomlar tövbe ederlerse yani sağa dönerlerse onlar da girebilirler. Allah ile aynı yöne dönmeyenler atoma girerken polarma değiştirebilirler. Lakin bilgisi kıt -sadece bir bitlik zeka- olması yüzünden tercihlerini yanlış yaparak evrenin enerjisine -cehenneme- karışacaklar.
efvaca: bölükler halinde Aynı anda yaratılan ve ilk yaratıldıklarında tek başlarına olan atomlar uzayda nebulalar halindedirler. Etraflarında yaratılan ins atomlarının girdaplarına kapılarak bulut/bölük halinde giriş yaparlar.

Nasr 3: فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابًا

Fe sebbih bi hamdi rabbike:yüzenler rabbine hamd ettiler
vestagfirhu: ve tövbe ile af dilediler
innehu kane tevvaba: gerçekten o tövbe kabul edendir