Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

13- Asr (103)

 • Asr...

  Evrenin işleyişindeki önemli anlardan biri "Çağ" olarak nitelendiriliyor.

  İnsanoğlunun müşahede etme şansı olmayan olaylardan olan yeni çağ, öğleden sonrası hakkındadır.

  Fecr, Leyl ve Sabah vakitlerinde olduğu gibi "Asr" vakti evren ile ilgilidir. Biliyorsunuz evrenin yaşı ve dünyanın yaşı hakkında bilim dünyasının öngördüğü bazı rakamlar var. Onlar Radyoaktiviteli elementlerin yarılanma ömürlerine bakarak, kırmızıya kayma olayını analoji ve doopler etkisi ile ışığın davranışını ses dalgalarına benzeterek, genişleme hızıyla sistemi geri işletip bu yaşı bulmaktalar.

  Muhakkak ki İnsan, zarardadır...

  Varlık, bu çağ boyunca beslenmede sıkıntı çekeceği bir dönemi yaşıyor olacak ki zararda/kayıpta olduğu vurgulanıyon. Enerji takviyesi olmadığında kendi bedenini tükeden atom dediğimiz mekanizma küçülmek durumundadır. Tabiatıyla beden sermayesini tüketmek bir zarardır.

  Varlık hakkında kafa yoran sayısız İnsan maddenin ezelden beri var olduğunu ve baki kalacağını sanıyor. Bilim adamları, senaristler, felsefeceler hep başka gezegenlerde yaşamı kurguluyor, dünyadaki olası nihai son için kaçış planlıyorlar. Yaratıcı, kıyametin atomlar için kopacağını bildiriyor. Biz kaçış için kullanacağımız uzay gemisini inşa ederken kullanacağımız malzemelerin atomları dünyadan olduğu sürece, evrenin diğer ucuna bile gitmeyi başarsanız dünya ile aynı anda yakalanırsınız.

1: وَالْعَصْرِ

Vel asr
Çağ!

2: إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

İnnel insâne le fî husr
insan, zarardadır.

3: إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

İllâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabr
İnananlar, iyi işler yapanlar, hak için sabrı tavsiye edenler hariç