Yavuz Özmen bilimseltefsir.com
------

12- İnşirah (94)

 • Size göğsünüzü açıklıyoruz!

  Benliğiniz. yerleşsin diye genişletmedik mi?

  Benliğin yerleşeceği varlığın yani V şeklindeki Gök'lerin içinin önce yarılması sonra genişlemesi anlatılıyor. Önceki bölümde nasıl yapıldığına değinmiştik.

  Yükünüzü kaldırdık...

  Gök içinden merkezkaç kuvvet vesilesi ile boşaltılan enerji ağırlık demek olduğu için bu ağırlığın kaldırıldığı ve hafiflediği anlatılıyor. Ağırlık ve hacim sahibi enerjiden Kuark'ların ağırlıkları bir safra gibi atılıp, anılan ağırlığın ortadan benliğe yük olmaktan çıkarılması tanımlanıyor.

  Ki o yük senin sırtını bükmüştü...

  Bu pasajla ilgili Hz. Muhammed'in çocukken ve daha sonraları da üç kez olmak üzere ameliyat edilmesi anlatır. Her açıdan tam bir saçmalık olan bu hikâyeler, basit yaşantılı cahil İnsanların boş dimağlarında gelişiyor, sonraki nesillere bilgi olarak aktarılıyor. Vahiylerde anlatılan teknik bildirimlerin yüzlerce yıl önceki toplumların yetersiz bilgi seviyeleriyle mütenasip dejenerasyonu mutlak hakikattir.

  Tüm bu uydurmalar, çocukların doktorculuk oyununa benzi-yor. Çocuk olanca saflığı ile doktoru taklit etmekte fakat kendi hayal dünyasının ve o yaştaki bilgisinin el verdiği kadar anlamları olan replikler üretmektedirler.

  Yüzyıllar öncesine dayanan bu hikâyeler hemen hemen tüm vahiylere uygulanmıştır. önceki Müddessir ve Müzzemmil pasajları için de ameliyat uydurması gibi böylesi nice masallar var, güya bu ameliyatlarla onun içindeki kin, haset temizleniyor yerine ulvi değerler ve duygular konuluyor. Eğer sıradan bir İnsana nebilik verilecekse ancak o zaman böylesi modifikasyona ihtiyaç duyulur. Menkıbelerin devamında Hz. Muhammed, Hira mağarasında ilk vahyi geceleyin alıp eve geliyor ve üstümü örtün diyor.

  -Gece, içinde olunan zamanı değil içinde benliğin barındığı kütleli Kuark'ları ifade ediyor,

  -Hira mağarası bu boşluğun içinin “in” ismi ile anılmasından ötürü bilinen türde mağara diye anlaşılması sonucunda ortaya çıkan masalsı uyarlaması oluyor.

  -Ruhu ve benliği kuşatan ve İns atomu için de, korkudan titreyen Hz. Muhammed'in üzerine örtülen yorgan hikâyesi uyduruluyor.

1 : أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ

E lem neşrah: açıklamak- leke : senin- sadrake: göğsünü-
Senin göğsünü sana açıklıyoruz

2 : وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ

Ve vedagnâ: biz koyduk- anke vizrake: düğme-
Protona göğüs deniyor, onun üst kısmında ise enerji emme ağzı var, bu ağız yuvarlak olması hasebiyle düğmeye benzetilmiş.

3 : الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ

Ellezî : önceki cümleye atfen- enkada: yıkılmak/çökmek- zahrake: arka/sırt-
Düğmeye benzetilen halka şekilli ağız, enerji soğurmakta ve etrafında yarım küre şeklinde soğuk/enerjisiz/boş alan oluşturmaktadır. Bu alana güneş denmektedir.

4 : وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ

Ve rafe’nâ: kaldırmak- leke: senin- zikrake: küçük-
---

5 : فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

Fe inne meal: onunla- usri : zorluk- yusrâ: memnun-
---

6 : إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

İnne meal: ile- usri : zorluk- yusrâ: memnun-
---

7 : فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ

Fe izâ feragte: boş- fensab: odaklı-
---

8 : وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

Ve ilâ rabbike: - fe irgab: istemek-
Öyleyse Rabbinden iste